Na jakich warunkach obywatele Ukrainy, którzy wjechali do Polski z powodu wojny w Ukrainie mogą otworzyć i prowadzić działalność gospodarczą w Polsce?
Obywatele Ukrainy będący uchodźcami wojennymi mają możliwość prowadzić działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak obywatele Polscy. By jednak przysługiwało im to uprawnienie muszą spełnić określone w specustawie warunki:
– przybyli do Polski w dniu 24 lutego 2022 r. lub później w związku z działaniami wojennymi,
– przebywają w Polsce legalnie oraz deklarują chęć pozostania w Polsce,
– został im nadany numer PESEL,
– uzyskali Profil Zaufany.
W związku z tym przygotowując się do założenia działalności gospodarczej należy w pierwszej kolejności udać się do najbliższego urzędu gminy z wnioskiem o nadanie numeru PESEL oraz Profilu Zaufanego. Powyższe działanie umożliwia rozpoczęcie procesu rejestracji na portalu CEIDG.
Wpis do CEIDG
By móc prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą należy zarejestrować taką działalność w systemie teleinformatycznym Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jest to możliwe jedynie w przypadku jeśli obywatelowi Ukrainy został nadany numer PESEL. Działanie takie podejmuje się za pomocą Profilu Zaufanego.
Wraz z wpisem do rejestru Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej przedsiębiorca może dokonać pierwszej czynności w obrocie gospodarczym.
W sytuacji gdy pobyt obywatela Ukrainy przestanie być legalny w wyniku upływu czasu na podstawie przepisów specustawy, zostaje on wykreślony z rejestru przedsiębiorców zgodnie z uregulowaniami ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.